بالابرهیدرولیک حرفه ای

سیستم های هیدرولیکی در هر چیزی کاربرد دارد. از ترمز اتومبیل و ماشین های لیفتراک گرفته تا پمپ های فشاری. تمام این سیستم ها از یک اصول مشابه استفاده می کنند، بالابرهای هیدرولیکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اجزاء اصلی آن شامل موارد ذیل می باشد :

– پیستون درون سیلندر (شفت)

– منبع یا تانک روغن

– پمپ

– موتور (برای به کار انداختن پمپ)

– شیر

معمولاً یک آسانسور هیدرولیکی دارای یک اتاقک جهت قرار گرفتن تجهیزات است (موتورخانه)، که موتور و تانک روغن و پمپ درون آن قرار میگیرند، بنابراین ممکن است به فضای بیشتری نسبت به آنچه که انتظار می رود احتیاج داشته باشید. و در نوع جدیدتر می توان از سیستم های بدون موتورخانه استفاده نمود که تمامی تجهیزات هیدرولیک درون بخشی با عنوان پاوریونیت قرار خواهند گرفت که پشت خود دستگاه جا می گیرد، بنابراین انتخاب های بیشتری جهت صرفه جویی در فضا در اختیار خواهید داشت. و اینک به این پرسش خواهیم رسید که :

بالابر هیدرولیکی چگونه عمل می کند؟

آسانسورهای هیدرولیکی بر اساس یک اصل کار می کنند: برای بالا بردن، یک پمپ فشار روغن را درون سیلندر افزایش داده و پیستون را (که به بدنه اصلی متصل بوده و آنرا هل می دهد) بالا می برد. برای پایین رفتن، سوپاپ (شیر) باز می شود و روغن میتواند به مخزن رفته و با استفاده از نیروی گرانشی، وسیله به پایین بر می گردد. نمودار زیر این سیستم را نشان می دهد. هنگامی که شیر بسته است، روغن تنها می تواند از مخزن به داخل سیلندر برود. و هنگامی که شیر باز است، روغن تنها می تواند از سیلندر به مخزن جریان یابد. در واقع کلیدهای کنترل دستگاه باعث عملکرد پمپ و جریان پیدا کردن روغن می شوند. وقتی کف کابین به ارتفاع مدنظر می رسد پمپ خاموش شده و کابین بواسطه نیروی روغنی که در سیلندر محبوس گردیده، نگه داشته می شود. موقعیت، اندازه و عملکرد سیلندر می تواند یکی از دو گزینه باشد : دارای چاله و بدون چاله.

محاسن :
– با استفاده از یک سیستم هیدرولیکی جک از وسط دیگر نیازی به اشغال فضای اضافی در محیط کل دستگاه و فضای بالای شفت به منظور نگه داشتن کابین نخواهد بود (که در بالابرهای کششی اینگونه نیست)
– این سیستم بواسطه کف زمین یا چاله پشتیبانی می گردد و هیچ نیازی به تقویت یا نگهدارنده ندارد
– احتمال سقوط در این سیستم وجود ندارد چرا که بر خلاف سیستم کششی وابستگی به کابل و تسمه وجود نخواهد داشت. در صورت بجود آمدن هرگونه مشکلی در سیستم هیدرولیک، دستگاه نهایتاً با همان سرعتی که روغن نشت می کند، به پایین می آید.
– اگر شما به دنبال بهره وری انرژی هستید، بالابر هیدرولیک در بین مابقی بالابرها بهترین و کارامدترین گزینه خواهد بود. چرا که نیروی زیادی برای بالا بردن کابین مورد نیاز است ولی در این سیستم غلبه بر نیروی گرانش جهت بالا بردن به دوش سیال روغنی خواهد بود که با کمترین انرژی بیشترین قدرت را تولید خواهد نمود. این مسأله در وسایل دیگر مثل بالابر کششی با اضافه کردن وزنه برطرف می شود که در مقایسه با سیستم هیدرولیک پیچیدگی های بیشتری را داراست.
– در نهایت، آسانسورهای هیدرولیکی ارزان تر از نوع کششی هستند، بنابراین اگر بودجه مسأله کلیدی باشد، این امر می تواند به تصمیم گیری کمک کند.